لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن از مواد پلاستیکی مخصوص تولید می شود که جزء محصولات ۵۰ سال گذشته می باشد. با پیشرفت های تکنولوژی تولید این لوله ها نیز پیشرفت های زیادی پیدا کرده است و تقریباً جایگزین لوله های چدنی می باشد. بهترین لوله پلی اتیلن را از شرکت سریر صنعت تهیه کنید.

لوله پلی اتیلن چیست؟

لوله های پلی اتیلن نوع نسبتاً جدیدی از لوله های انعطاف پذیر پلاستیکی هستند که جایگزین های مناسبی برای لوله های بتنی و فلزی قرار می گیرد این لوله ها را از جنس ترموپلاستیک تولید می کنند.
به دلیل نفوذ ناپذیری بالایی که این لوله دارد و همچنین پیوند مولکولی قوی در مواد پلی اتیلن از این لوله ها در خطوط لوله که تحت فشار هستند استفاده می شود.
لوله پلی اتیلن دارای ویژگی های خاصی است که موجب پراستفاده شدن این لوله شده است. ویژگی هایی از قبیل سبکی و حمل و نقل آسان، سازگار بودن با محیط زیست، انعطاف پذیری بالا و مقاومت در برابر خوردگی، آب بند بودن و طول عمر این لوله ها جزء مواردی است که مورد توجه قرار گرفته است.

انواع لوله پلی اتیلن

لوله های پلی اتیلن از لحاظ سایز و نحوه ساخت در تنوع بسیار زیادی وجود دارد که وجود سایزهای متنوع در لوله های پلی اتیلن موجب شده تا از این محصول در مصارف خانگی و صنعتی به راحتی استفاده کنند.
اما انواع لوله های پلی اتیلن از لحاظ نوع ساخت به دو دسته تقسیم بندی می گردد.
1. لوله پلی اتیلن تک جداره: لوله های پلی اتیلن تک جداره مناسب برای انتقال سیالات هستند، به دلیل وزن کم و مقاوم بودن در برابر برودت هوا به راحتی می توان از آنها استفاده های متعددی کرد.
2. لوله پلی اتیلن دوجداره: لوله های دو جداره که غالباً به آنها دو جداره کارولیت و یا اسپیرال گفته می شود با استفاده از تکنولوژی های جدید تولید می شود. این لوله ها با ویژگی های عدم گرفتگی، مقاومت در برابر حلال ها و گازهای شیمیایی و عمر طولانی در موارد مختلفی مانند انتقال فاضلاب و سیالات مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربردهای لوله پلی اتیلن

می دانیم که لوله های پلی اتیلن را در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می دهند به همین جهت در دسته محصولات با کاربردهای گسترده قرار می گیرد.
با توجه به نوع مواد اولیه مورد استفاده در تولید این لوله ها به راحتی می توان از آنها در صنایع پرخطر نیز استفاده کرد. برخی از کاربردهای لوله پلی اتیلن عبارتند از:
• لوله پلی اتیلن آبیاری: از این لوله ها در شبکه های انتقال آب که تحت فشار بارانی و قطره ای در زمین های کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند.
• لوله های اتیلن مناسب فاضلاب و زهکشی: این لوله ها به شکل دو جداره هستند و هدف به کار گرفتن این لوله ها تحمل فشار سیال نمی باشد بلکه تنها به عنوان یک مجرای عبوری سیال مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل مقاومت بالایی که این لوله ها دارند به راحتی می‌ توان از آنها به شکل دفنی استفاده کرد.
• لوله پلی اتیلن گازرسانی: در صنایع پتروشیمی برای انتقال گاز طبیعی از پالایشگاه ها به نقاط مختلف کشور از لوله‌های پلی اتیلین مقاوم در برابر آتش و زنگ زدگی استفاده می‌کنند. زیرا این لوله ها دارای طول عمر بالایی هستند.